Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
28.03.2017 23:33
MIASTO
Strona główna
Historia miasta
Herb i flaga
Miasto w liczbach
Prezentacja sferyczna miasta
Mapy miasta i gminy
Mapa satelitarna
Zabytki
Legendy
Publikacje o Nowym Stawie
Znani Nowostawianie
Honorowi obywatele
Goście nowostawskiej sceny
(-) Kronika wydarzeń
Cukrownia Nowy Staw
Miejsca zaniedbane
Miasto partnerskie: Wilster
EDUKACJA
Przedszkole
Szkoła Podstawowa nr 2
Gimnazjum
Zespół Szkół nr 5
TWÓRCZOŚĆ
Opowiadania uczniów
Wiersze uczniów
Roman Tkacz - twórczość
INFORMATOR
Rozkład jazdy (Malbork)
Rozkład jazdy (Tczew)
Dyżury aptek
Służba zdrowia
Ochotnicza Straż Pożarna
Posterunek Policji
Parafia św. Mateusza
Nowostawski Ośr. Kultury
Biblioteka publiczna
Urząd Miejski
Urząd pocztowy
Bank Spółdzielczy
Weterynarz
REKLAMA
Fotografia panoramiczna www.panoramiczne.com.pl. Autor obrotowej panoramy Nowego Stawu.
Fotografia panoramiczna

Młody Malbork

Żuławskie Stowarzyszenie Motocyklowe

Grom Nowy StawZNANI NOWOSTAWIANIE

Ryszard Kasyna - biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Ryszard KasynaBp Ryszard Kasyna urodził się 28 września 1957 w Nowym Stawie nieopodal Malborka, gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice. Jest pierwszym z czworga potomstwa. Szkołę Podstawową ukończył w rodzinnym Nowym Stawie. Stąd również dojeżdżał do I-go Liceum Ogólnokształcącego w Malborku. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Gdańsku Oliwie. Studia ukończył na podstawie pracy z historii Kościoła. 24 stycznia 1982 roku w katedrze oliwskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego biskupa gdańskiego Lecha Karczmarka. Przez trzy lata był wikariuszem w parafii przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Ks. Ryszard Kasyna w roku 1985 rozpoczął studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Ukończył je sześć lat później doktoratem na temat odpustów. Pozostał w Rzymie jeszcze rok kształcąc się w Studium Roty Rzymskiej. Jest jednym z kilku polskich adwokatów tej sądowej dykasterii Kościoła powszechnego. Po powrocie ze studiów znów zamieszkał przy Bazylice Mariackiej, gdzie mieścił się Sąd Biskupi. Wtedy też związał się z tą instytucją. Od 1996 roku piastuje funkcję oficjała Gdańskiego Trybunału Metropolitalnego. Od wielu lat jest wykładowcą prawa w seminarium duchownym i kolegiach teologicznym. Otrzymał godność kanonika (1998) i prałata (2001). Należy do kolegium konsultorów i rady kapłańskiej archidiecezji gdańskiej. Jest duszpasterzem prawników. Swobodnie posługuje się, w mowie i w piśmie, językiem włoskim oraz niemieckim. 24 stycznia 2005 Jan Paweł II mianował Ryszard Kasynę biskupem tytularnym Dices oraz biskupem pomocniczym w Gdańsku. Konsekrowany został 2 kwietnia 2005 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Tadeusz Cymański - poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014).

Tadeusz CymańskiW 1978 ukończył studia w zakresie ekonomiki transportu lądowego na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1972 do 1978 należał kolejno do Związku Młodzieży Socjalistycznej i Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. W latach 1978-1990 pracował w Oddziale Banku Gospodarki Żywnościowej w Malborku na stanowisku lustratora. W 1980 zaangażował się w działalność NSZZ "Solidarność", przewodniczył Komisji Zakładowej "Solidarności" w malborskim oddziale BGŻ. W latach 1989-1990 działał w Komitecie Obywatelskim, był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Malborku. W latach 1990-1998 był burmistrzem Malborka, przez następne trzy lata zasiadał w radzie miejskiej Malborka. W latach 1990-1998 był członkiem Porozumienia Centrum. Od 1998 do 2001 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 2001-2002 działał w Przymierzu Prawicy. Od 2002 należy do PiS. Od 1997 sprawuje mandat posła na Sejm, początkowo z listy Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 i 2005 był wybierany z ramienia PiS w okręgu gdańskim. W wyborach parlamentarnych w 2005 zdobył 23 518 głosów. W Sejmie V kadencji od 9 listopada 2005 był zastępcą przewodniczącego w Komisji Polityki Społecznej. Od 9 listopada 2005 do 22 sierpnia 2006 zasiadał w Komisji Zdrowia, którą zamienił na Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej na okres od 22 sierpnia do 18 października 2006, wracając do Komisji Zdrowia. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskał mandat poselski, otrzymując 14 064 głosy.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego (2009 rok) został wybrany, w okręgu wyborczym Gdańsk, eurodeputowanym.


Źródło: Strona Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz internetowa encyklopedia Wikipedia.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
· Sokół wypłoszył gołę...
· Nowy Staw. Dawna cuk...
· Promocja książki "Dz...
· Aukcja charytatywna ...
· Nowy Staw sprzedał c...
WOŚP w Nowym Stawie
Gorący temat
Ciekawostki o
Nowym Stawie.
Zgadnij gdzie to?
Przyłącz się do zabawy i poznaj swoje miasto.
Nawigacja
· Szukaj
Ankieta
Jak często zaglądasz na naszą stronę?

Kilka razy dziennie.

Kilka razy w tygodniu.

Rzadko. Kilka razy w miesiącu.

Bardzo rzadko. Kilka razy w roku.

Wygenerowano w sekund: 0.14